איך לבחור דשנים המתאימים לגידול הידרופוני

דמיינו עולם שבו הצמחים שלכם יכולים לגדול במהירות ללא צורך באדמה, לדרוש מעט מקום ולחסוך במים – נשמע כמו חלום של גנן, נכון? ובכן, זהו הקסם של מערכות גידול הידרופוניות, טכניקה מהפכנית שצוברת פופולריות ברחבי העולם, במיוחד בישראל. עם גינון הידרופוני, המפתח לפתיחת ארץ פלאות זו של אפשרויות צמחים טמון בבחירת הדשנים הנכונים. אבל ניווט בעולם העצום של דשנים יכול להיות מבלבל, וכאן אנו נחלצים לעזרתכם!

הצטרפו אלינו לחקור את העולם המרתק של מערכות גידול הידרופוניות, להבין את המשמעות של בחירת הדשנים הנכונים, ולחשוף את הגורמים שכדאי לקחת בחשבון בעת בחירת דשן מתאים. בנוסף לכך, נחשוף את 5 הדשנים המובילים בשוק שייקחו את הגינון ההידרופוני שלכם לגבהים גדולים יותר. התכוננו לצלול לתוך גינות תוססות מלאות צמחים עסיסיים ללא הבלגן של אדמה ולהגיד שלום לעתיד ירוק יותר!

 

הבנת מערכות גידול הידרופוניות

גינון הידרופוני הוא הנוהג של גידול צמחים ללא אדמה, במקום לספק להם את החומרים המזינים החיוניים שהם צריכים ישירות באמצעות פתרון מבוסס מים. ישנם מספר סוגים של מערכות הידרופוניות זמינות, כולל תרבית מים עמוקים (DWC), טכניקת סרט מזין (NFT) ומערכות טפטוף. לכל שיטה יש את היתרונות שלה, אך כולם מביאים לשימוש מופחת במים, פחות שטח נדרש וקצב צמיחה מהיר יותר בהשוואה לגינון מסורתי מבוסס קרקע.

טכניקת גידול חדשנית זו חוללה מהפכה באופן שבו אנו חושבים על גינות בכך שאפשרה לצמחים לשגשג בחללים שכורים, בסביבות עירוניות ואפילו בבתים עם שטחי חוץ מוגבלים. עם התקנה נכונה ודשנים שנבחרו בקפידה, גנים הידרופוניים יכולים לייצר יבולים שופעים מעבר ליכולות של מערכות מסורתיות מבוססות קרקע.

 

חשיבות בחירת הדשנים הנכונים

בחירת הדשנים המתאימים לגידול הידרופוני היא קריטית להצלחת הגינה שלכם. דשנים מספקים חומרים מזינים חיוניים לצמחים, ומקדמים צמיחה והתפתחות בריאים. במערכות הידרופוניות, צמחים תלויים אך ורק בדשנים אלה לצריכת החומרים המזינים שלהם, מכיוון שאין אדמה טבעית שתספק משאבים נוספים.

גורם מפתח בבחירת דשנים הוא איזון רמות ה- pH וה- EC. ה- pH הנכון מבטיח כי חומרים מזינים נספגים ביעילות על ידי הצמחים, בעוד רמות EC מתאימות מציינות את ריכוז האלמנטים החיוניים. הדשנים הנכונים יכולים לסייע בהשגת ושמירה על רמות אלו לגידול אופטימלי של הצמח, כפי שיפורט בהמשך הפרק העוסק בבחירת דשנים לגידול הידרופוני

 

גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת דשנים לגידול הידרופוני

גורמים שונים תורמים לבחירת דשנים לגינון הידרופוני. אחד החשובים שבהם הוא התחשבות בצרכים הספציפיים של הצמחים, כגון שלב הגידול שלהם, סוגם, ודרישות תזונתיות ייחודיות.

בנוסף, ישנם סוגים שונים של דשנים לבחירה, כולל אורגני, סינתטי ומינרלי. לכל סוג יש יתרונות וחסרונות. דשנים אורגניים הם ידידותיים לסביבה אך עשויים לדרוש התאמות נוספות ברמות ה- pH וה- EC. דשנים סינתטיים זמינים יותר לצמחים, אך הם יכולים לצבור מלחים לאורך זמן. לבסוף, דשנים מינרליים מספקים חומרים מזינים מאוזנים אך יקרים יותר.

הבנה כיצד לקרוא ולפרש תוויות דשן היא חיונית כדי לבחור את האפשרות הטובה ביותר עבור הגינה ההידרופונית שלך. חפש יחסים תזונתיים וריכוזים בדשנים, בהתחשב הן ברמות EC והן ברמות pH. דשן מאוזן היטב יספק את צרכי הצמחים שלך ויבטיח צמיחה אופטימלית.

בחירת הדשן הנכון דורשת הבנה של הגורמים המוזכרים בסעיף זה, כמו גם אלה המודגשים בסעיף 5 הדשנים המובילים המומלצים לגינון הידרופוני הקרוב.

 

שלושה דשנים מובילים בגינון הידרופוני

דשן GROW TOP – TOP MAX

מדובר בדשן נוזלי יעודי עבור גידול ביתי ומקורה, מצעים מנותקים ומטעים המאפשר קליטה מוגברת של חומרים מהקרקע והגדלת היבול בצורה משמעותית.
הדשן מכיל חנקן, זרחן, אשלגן ומיקרואלמנטים שונים ובעל תוסף אורגני יחודי המשפר ומעודד גדילת שורשים.

 

תוסף GROW TOP – CALMAG

תוסף ייחודי למגדל הבייתי המכיל חנקן, מגנזיום וסידן החיוניים להתפתחות תקינה של הצמח. התוסף מתאים לכל סוג של מצע- אדמה או מצע מנותק ומאפשר את ויסות החומרים, צמיחה מיטבית ועמידות של הצמח לאורך זמן. מגיע בנפח של 1 ל’ או 5 ל’.

 

GROW TOP – פטריית מיקוריזה

הפטרייה מקיימת יחסי הדדיות עם השורש, היא מתחברת אליו והופכת להיות חלק ממנו.
התהליך מאפשר לשורש הגנה מפני בקטריות ופטריות מזיקות וכן ספיחת מזון ופירוק חומרים אורגניים. בתמורה לכך הפטרייה תהנה מחומרי הזנת השורשים.

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה