איך AI הולך לשנות את העולם ואילו מקצועות מוגנים

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על חדירה של AI לחיינו ובפרט לשוק העבודה. אנחנו שומעים כיצד תחום זה משנה סדרי עולם, ולדעת רבים אנחנו רק בתחילתה של מהפכה גדולה שעומדת להתחולל ולהשפיע עלינו.

AI (Artificial intelligence), בינה מלאכותית, היא כלי אשר נועד לאפשר למחשבים ותוכנות לבצע פעולות שונות כאילו היו בני אדם, קרי עם בינה משלהם. הרעיון הוא לתכנת מחשב ותוכנה ולאפשר להם לבצע פעולות שונות בעצמם, מבלי שאנחנו נצטרך לפעול ולעזור להם, מבלי שאנחנו נצטרך להתערב. זאת על מנת לחסוך לנו זמן ומשאבים אחרים.

צריך לומר, AI כבר קיים לא מעט שנים במכשירים ומכונות מסוימות, אך עם הזמן, ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, אנחנו יכולים לראות כיצד התחום הזה הפך להיות יותר ויותר משמעותי בהיבטים שונים בחיינו, ולכן אנשי מקצוע בתחומים שונים חשים, ובצדק, חשש אמיתי לעתידם המקצועי. שכן ייתכן מאוד שכלים של AI יחליפו אותם ולא יהיה בהם יותר צורך.

איך AI יכולים לשנות את העולם ועל אילו מקצועות הוא יכול להשפיע?

ככל שמערכות AI יהיו יותר מפותחות, כך השפעתם על העולם ועל חיינו תגדל. מערכות אלו יוכלו לבצע פעולות שונות מבלי שאנחנו נצטרך לעשות דבר או לפחות לא נצטרך לעשות זאת באותו מינון וצורה שאנחנו עושים היום, ועל כן יתפנה לנו זמן להתעסק בדברים אחרים.

למשל, זה נכון לגבי כל מה שקשור לתחום העיצוב, הכתיבה, יצירת מוזיקה, תכנות, שירות ללקוחות, ותחומים אחרים בהם בינה מלאכותית יכולה להספיק ולהחליף את בן האנוש שמבצע את הפעולות היום. כבר עכשיו אנחנו יכולים לראות כיצד תוכנות AI יכולות לייצר אלמנטים עיצוביים או אלמנטים שקשורים לכתיבה, מבלי שנדרשת התערבות של עובד שיבצע את הפעולות, אלא רק יעקוב ויוודא שאכן המערכת עושה את מה שמוטל עליה.

אילו מקצועות מוגנים מפני AI?

באופן טבעי, ישנם שורה של מקצועות שהם מוגנים מחדירתן של מערכות כגון AI, בגלל האיכות, הייחוד והמבנה שלהם.

למשל, פיזיותרפיה ומקצועות טיפול בכלל. אין תחליף לפיזיותרפיסט/ית. שום מערכת AI לא יכולה להחליף תהליך אבחון וטיפול במטופלים. שלא נדבר על הקשר האישי עם המטופל, ורמת האמון שהוא חש כלפי המטפל. לכן מקצוע כמו פיזיותרפיה הוא מוגן מפני שינויים אלו.

מקצועות אחרים, הם עריכת דין ומשפט, ראיית חשבון, מחקר, הוראה, אלו מקצועות שחייבים בעבודה עם אנשי מקצוע שלמדו את התחום, מקצועות בהם המגע והמפגש האנושי הוא חשוב. מערכת AI לא יכולה להחליף אותם בשום צורה שהיא.

לכן, אנחנו נמשיך לראות אנשים עוסקים בתחום כמו פיזיותרפיה או בתחומים כמו ראיית חשבון, עריכת דין ומקצועות אחרים, בזמן שבמקצועות הקשורים ישירות לעבודות מחשב, ייתכן מאוד שנראה יותר ויותר חדירה של מערכות AI שונות כתחליף לעובדים אנושיים.

 

קרדיט תמונה: פיקסביי
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email