בעלי עסקים במילואים: מי שומר על העסק?

בעוד כי בעלי עסקים רבים מרחבי הארץ נמצאים בימינו במילואים ושומרים על ארצנו המורכבת-ביטחונית, מי שומר על העסק שלהם שלא יקרוס? בשורות הבאות, נעבור על כמה דברים שחובה להיות מודעים אליהם, בין אם יש לכם עסק קטן או גדול יותר אשר מונה עובדים. זה נכון שקבלת צו 8 מחייבת התייצבות לשם הגנה על המולדת, אבל זה לא פחות חשוב להצליח לשמור על עסק ובית מתפקדים כלכלית – המשיכו לקרוא. 

כאשר "העסק במילואים": כמה מילים לגבי מיקור חוץ

בסופו של דבר, בין אם אתם משרתים ביחידה מובחרת, או שמא אתם אחראים על לוגיסטיקה בקו הגבול, צו 8 יכול להוביל להיעדרות משמעותית מהבית ומהעסק. לכן, אם יש את האפשרות הכלכלית לעשות זאת, מומלץ לבדוק לגבי שירותים שונים אשר ניתנים במיקור חוץ. לצורך העניין, אם אין לכם את היכולת לענות לטלפונים בזמן שהותכם בעזה או ביו"ש, ישנם בימינו מרכזי שירות טלפוניים אשר מספקים שירות מסוג זה במיקור חוץ. ככה גם רלוונטי לגבי שירות לקוחות, קידום בגוגל או שירותים אחרים שתהיו עשויים להזדקק להם. בעזרת מיקור חוץ ניתן להסיר מעל הכתפיים שלכם המון "משקל", היות שהתעסוקה במילואים היא נון סטופ, וככזאת, עשויות להצבר מטלות רבות בעסק, כמו למשל חזרה ללידים או ללקוחות קיימים, מתן מענה טכני ללקוחות ועוד. כל עוד תקפידו לקבל שירותים במיקור חוץ, תוכלו עדיין לאפשר לעסק לעבוד כשאתם במילואים. 

אפשרויות לבעלי עסקים שקיבלו צו 8, שכדאי להכיר

בראש ובראשונה, זה לא מאוד פטריוטי, אבל כדאי לזכור שניתן להגיש בקשה לדחיית גיוס. באופן כללי, אם מדובר על מצב ביטחוני, כמו למשל במצב של מלחמת חרבות ברזל, ניתן להגיש בקשה לדחיית גיוס מיוחדת למקרים חריגים, ביניהם גם מקרים של פגיעה משמעותית בעסק. בין אם אתם עוסקים בתחום של רוא"ח, עריכת דין, קידום אורגני בגוגל או בכל תחום אחר, הבקשה צריכה להיות מנומקת ומגובה בראיות, כמו למשל:

  • אישורים על ההכנסות של העסק ברמה השנתית.
  • תצהירים של לקוחות או ספקים בהתאם לקריטריונים ודרישות שונות.
  • נימוקים מספיק משכנעים לכך שאתם מעוניינים לדחות את הגיוס לצו 8.  

בנקודה זו כדאי לציין כי ניתן למצוא מידע נוסף על אופן הגשת בקשה לדחיית גיוס באתר של צה"ל. אם אינכם בטוחים מה לעשות, חשוב לדעת שקיימים גורמים רבים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם האתגרים של גיוס מילואים כבעלי עסקים. לצורך העניין, ניתן לפנות למוקדים הבאים:

  • מוקד הפניות של צה"ל בטלפון 1111, שלוחה 0.
  • מוקד המילואים בטלפון 111, שלוחה 4 ואח"כ שלוחה 1. 

חשוב לזכור, מגיעות לכם זכויות שונות כחיילי מילואים, ביניהן:

  • תשלום עבור ימי השירות שלכם בתור לוחמים או ג'ובניקים במילואים, כאשר  ניתן לקבל תשלום נוסף עבור תפקידים מיוחדים, תנאי שטח קשים, נסיעות ארוכות ועוד.
  • החזר הוצאות נסיעה והחזרים על אוכל בחוץ.
  • הגנה מפני פיטורים, כאשר עובד שפוטר שלא כדין זכאי לפיצויים מוגדלים.
  • עובדים המשרתים במילואים זכאים להיעדרות בתשלום ממקום עבודתם, כאשר משך ההיעדרות תלוי באורך שירות המילואים.

בסיכומו של דבר, חובתנו היא להגן על המולדת, אם כי יש לרבים מאיתנו חובות נוספות של קיום העסק ותפקודו, קיום משק בית תקין ועוד. לכן, אנחנו אמנם כולנו נתפסנו לא מוכנים בחודש אוקטובר, אבל דעו שיש לכם זכויות שאתם יכולים להישען עליהן. אם אתם מתקשים לברר את הזכויות המגיעות לכם, או לממש אותן, תוכלו לפנות למוקדי השירות הטלפוניים של צה"ל ולקבל סיוע נוסף. 

 

PIXABAY
שתפו פוסט זה