הבדלים בין הליכי גישור להליכים משפטיים

רבים תוהים על ההבדלים בין הליכי גישור המתנהלים בין דלתיים סגורות, לבין סכסוכים הנידונים בין כתלי בית המשפט. האמת היא ששתי השיטות הללו לפתרון סכסוכים קיימות כבר מאות שנים. אך בעוד אחת מוכרת, מקובלת ומסורתית יותר, השנייה נחשבת אלטרנטיבית וייחודית.

הסיבה לכך קשורה למבנה החברתי ולאופן בו בתי המשפט מבצעים את תפקידם. במילים אחרות, רובנו לא מודעים לאפשרות של גישור ולא מכירים את המאפיינים שלו. זו הסיבה שחשוב לאפיין את ההבדלים בין הליכי גישור לבין הליכים משפטיים ולהבין מה עומד מאחוריהם.

עורכי דין מסבירים כי גישור הוא תהליך בו גורם נייטראלי מסייע לצדדים להשיג הסכם בעניין בו יש להם אינטרס משותף עם חילוקי דעות. לעומת זאת, משפט הוא בירור של סוגיה משפטית בפני בית משפט או בית דין. מטרת הגישור היא להביא להסכמה המקובלת על הצדדים, בעוד מטרת המשפט היא לחשוף את הצדק ולאכוף אותו עבור כלל האוכלוסיה.

מאפייני הצדדים וסמכות לכפיית פתרון

ההבדלים בין שתי השיטות לפתרון סכסוכים באים לידי ביטוי בדרכים שונות.

ראשית, אי אפשר לצפות משני אנשים שלא מסכימים על העובדות להגיע לתהליך גישור. זהו תהליך שאינו רלוונטי עבורם, משום שיש צורך בשורה ארוכה של תנאים מקדימים על מנת ליהנות מהיתרונות של גישור בעולם הייעוץ המשפטי.

בין היתר, מלבד קיומה של מחלוקת מתאים התהליך עבור מקרים בהם קיים רצון חופשי של הצדדים למצוא פתרון חיובי, קיימת מוכנות להגיע לפתרון זה בעזרתו של גורם עצמאי ויש כוונה להביא להסכם ארוך טווח. מאפיינים אלו של הצדדים אינם רלוונטים במהלך משפט הבוחן את הסכסוך על פי אמות מידה חוקיות וטכניות.

שנית, משפט מסתיים בהכרעה אותה הצדדים חייבים לקבל. בחלק מהמקרים אמנם ניתן להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר, אולם בסופו של דבר המערכת המשפטית היא זו שאחראית על ההחלטה הסופית. מנגד, תהליך גישור מסתיים רק כאשר הצדדים עצמם מסכימים על כך. לפי עורכי דין  – על הגישור, למגשר אין סמכות לכפות פתרון ולכן זו שיטה השונה משמעותית מרוב השיטות הקיימות בארץ, בעולם ולאורך ההיסטוריה כולה עבור פתרון סכסוכים.

 

business-people-signing-contract_1098-21026
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
איפור קבוע לעומת איפור זמני: בחירת האפשרות הנכונה עבורך

בחירת סגנון האיפור הנכון – קבוע או זמני – היא יותר מעניין של העדפה; זו החלטה המשפיעה באופן משמעותי על השגרה היומית שלך, המראה שלך והביטחון העצמי שלך. בעולם המהיר של ימינו, הפיתוי להתעורר עם מראה ללא רבב הוא בלתי ניתן להכחשה, מה שהופך איפור קבוע לאופציה אטרקטיבית עבור רבים. עם זאת, הגיוון והאופי החולף של איפור זמני מחזיקים בערעור נצחי. מאמר זה צולל ליתרונות ולחסרונות של איפור פנים קבוע וזמני כאחד, תוך הדגשת החשיבות של יישור הבחירה שלך עם הצרכים האישיים שלך, אורח החיים וההעדפות שלך. מהבנת הניואנסים של כל סוג איפור ועד התחשבות בגורמים כמו סוג עור ותקציב, אנו מנחים אותך לקבלת החלטה מושכלת. בין אם אתה איש מקצוע פעיל המחפש פתרון לחיסכון בזמן או מישהו שמטפח את היכולת לשנות את המראה שלו כרצונו, מציאת גישת האיפור הנכונה יכולה לשפר את חייך בדרכים בלתי צפויות.

שמלת כלה
בלוג
טיפים לבחירת שמלת כלה בוהו שיק שתהפוך את היום הגדול למושלם

דמיינו שמלת כלה המשלבת את האלגנטיות של העבר עם הקסם החופשי של ההווה. שמלה שלוחשת סיפורי רומנטיקה והרפתקאות דרך הבד, העיצוב והפרטים שלה. זו המהות של שמלת כלה בוהו שיקית, בחירה שמדברת לכלות שרוצות שהיום הגדול שלהן יהיה קסום וייחודי כמו סיפור האהבה שלהן. מבדים זורמים שרוקדים עם הרוח ועד תחרה מורכבת ששוזרת סיפורים על יופי על-זמני, אסתטיקת הבוהו שיק מציעה אלטרנטיבה חלומית לבגדי הכלה המסורתיים.

אנרגיה סולארית
בלוג
האם מערכת סולארית ביתית היא ההשקעה הנכונה עבורך? כל מה שצריך לדעת

בעוד השמש מלטפת את האופק בחיבוק החם שלה, טרנספורמציה מהפכנית מתרחשת על גגות ברחבי העולם. עידן האנרגיה המתחדשת מתקרב, ובחזית שלו נמצאת המהפכה הסולארית, המשנה את האופן שבו אנו מפעילים את בתינו ועדים לטביעת הרגל הכלכלית והאקולוגית שלנו על פני כדור הארץ. הפיתוי לרתום את האנרגיה האינסופית של השמש שבה את לב בעלי בתים בכל מקום, והוביל רבים להרהר בשאלה אחת משמעותית: האם מערכת סולארית ביתית היא ההשקעה הנכונה עבורי? היציאה למסע ירוק זה מבטיחה לא רק להאיר את משכנכם באנרגיה בת קיימא, אלא גם מציעה מגדלור של תקווה לסביבה שלנו. חקירה זו תחשוף את שכבות שיקולי העלות, תחשוף את הפוטנציאל לחיסכון משמעותי בחשבון האנרגיה, ותעמיק בקדושה הסביבתית המוענקת לנו באמצעות אימוץ האנרגיה הסולארית. יתר על כן, הוא ישפוך אור על מסע התחזוקה של השקעה כזו ועל התמריצים הממשלתיים המופעלים כדי לעודד קפיצה זו לעבר קיימות. אז כשהעולם פונה לעבר עתיד בהיר ונקי יותר, בואו לנווט בנתיב המאור של האנרגיה הסולארית ונגלה אם זו אכן ההשקעה הנכונה לבית שלכם.

חידוש הבית לקראת הפסח

עם בוא עונת ההתחדשות, בתי אב רבים בישראל מתחילים במסורת של ניקיון ורענון בתיהם לקראת חג הפסח. תקופה זו אינה עוסקת רק בסדר פיזי אלא גם מסמלת ניקיון רוחני עמוק יותר, שיוצר מקום להתחלות חדשות. מאמר זה נועד להדריך אתכם במסע ההתחדשות הזה. קראו