קרדיט תמונה: freepik

השמנת יתר

השכיחות של עודף משקל והשמנת יתר נמצאים בעלייה חדה בעולם המערבי. ממדי הבעיה גדלו עד למצב שבו ארגון הבריאות העולמי הכריז על השמנת יתר כמגיפה המצויה בתאוצה. בישראל כיום כל גבר חמישי וכל אישה רביעית מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר.

עודף משקל והשמנת יתר אינם מהווים בעיה קוסמטית בלבד, אלא קשורים בצורה ישירה לבריאות של האדם. השמנה יתר מהווה כיום בעיה בריאותית רצינית אשר מלווה במספר רב של סיכונים כגון: התפתחות של מחלות שונות ומסכנות חיים וכן התפתחות של בעיות פסיכולוגיות שונות כגון: דיכאון, הפרעות אכילה, הערכה עצמית נמוכה ועוד.

 

הסיבות להשמנת יתר

להשמנת יתר יש לא מעט סיבות: ישנם גורמים גנטיים אשר משפיעים על המצב, כך שלעיתים לאדם יהיה הרבה יותר קל להשמין מאדם אחר בשל גנטיקה הכוללת בין היתר נטייה להשמנה. ישנם גורמים מטבוליים שונים שבגינם אדם יכול לסבול מהשמנת יתר כגון: ידוע כי תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לקושי בירידה במשקל ואף לעלייה במשקל. ישנם גורמים התנהגותיים וחברתיים שגורמים להשמנת יתר וכן, בסופו של דבר ישנו גם חוסר האיזון שבין כמות הקלוריות הנצרכת על ידינו ביום לבין כמות הקלוריות שאנו מוציאים. במילים אחרות ניתן לומר כי אדם שמשמין הוא אדם שאוכל יותר קלוריות מכפי שהוא שורף.

 אבחנה של עודף משקל מתבצעת על ידי מדדים מדויקים כאשר המדד המקובל ביותר הוא מדד מסת הגוף: BMI-Body Mass Index. כאשר מסת הגוף של האדם בהתאם לחישוב היא מעל 30 הוא סובל מהשמנת יתר וכאשר היא מעל 40 הוא יוגדר כסובל מהשמנת יתר מסוכנת מאוד.

 

 מה הנזקים של השמנת יתר?

השמנת יתר עלולה להוביל להיווצרות של בעיות בריאותיות חמורות מאוד ואף יכולה לקצר את תוחלת החיים של האדם. בין הבעיות הבריאותיות שאדם שסובל השמנת יתר יכול לפתח הן:

יתר לחץ דם אשר מהווה גורם סיכון משמעותי מאוד להתפתחות של מחלות לב וכלי דם

בעיות פוריות הן אצל גברים והן אצל נשים הסובלים מהשמנת יתר.

סוכרת מסוג 2 אשר מהווה מחלה כרונית שנגרמת על ידי עודף של גלוקוז בדם.

סוגים רבים של מחלות סרטן

מחלות לב שונות שעלות להיגרם כתוצאה מחסימת האספקה התקינה של הדם לשריר הלב

שבץ מוחי אשר מתפתח כאשר יש הפרעות באספקה של הדם למוח

אסתמה

דלקת פרקים ניוונית אשר מהווה מחלה שפוגעת במפרקים

כאבי גב כרוני

דיכאון

מחלות כבד

מחלות כליות

דום נשימה בשינה שמהווה מצב שבו לאדם יש הפסקות נשימה רבות ומשמעותיות במהלך שנת הלילה שלו, דבר שיכול לפגוע בו אם לא מטפלים בצורה נכונה.

 

איך מנהלים אורח חיים בריא ויורדים במשקל?

אדם אשר סובל מהשמנת יתר חייב להתחיל להקפיד על אורח חיים בריא. רצוי שלא ינסה להקפיד על אורח חיים בריא ללא ליווי וסיוע של אנשי מקצוע מתאימים. חשוב מאוד לגשת לתזונאי אשר מתמחה בתחום השמנת יתר, שיבנה לאדם תפריט ויבצע מעקב אחר הירידה שלו במשקל. התפריט יכלול את כל אבות המזון החיוניים, במינון המתאים ובכמות הקלורית הנדרשת. במקביל, כדאי מאוד לפנות למאמן כושר שיסייע לאדם לבנות תוכנית אימונים על פי סרגל מאמצים ועל פי מצבו, אשר תסייע לו להצליח לבצע את הפעילות הגופנית הנדרשת ואף להנות ממנה.

לאחר שהאדם יורד במשקל ומגיע למשקל היעד שלו, האתגר האמיתי הוא לשמור על המשקל החדש ועל כן, חשוב מאוד להמשיך ולהיצמד לתפריט שמורה לו כיצד לאכול בריא וכן, חשוב להמשיך ולשלב פעילות גופנית.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים