קרדיט תמונה: freepik

חומרי גלם לתעשייה הכבדה

התעשייה הכבדה היא תעשייה שמבוססת על חומרי גלם במשקל כבד כמו פלדה או נירוסטה. התעשייה הכבדה מייצרת במקרים רבים זיהום סביבתי רב, לכן בדרך כלל מרחיקים אותה מאזורי מגורים. דוגמא לתעשייה כבדה היא תעשיית המספנות. אילו חומרי גלם משמשים לתעשייה הכבדה?

 

מהי פלדה?

פלדה היא אחד מהחומרים השימושיים ביותר בתעשייה הכבדה. פלדה היא סגסוגת המורכבת בעיקר מברזל בתוספת ריכוז פחמן נמוך. הפלדה מאופיינת בקשיחות אך גם בגמישות. קיימים סוגי פלדה שונים המיוצרים על ידי תוספת של אלמנטים שונים כמו כרום, מגנזיום, צורן ועוד. כל אחד מהאלמנטים ישפיע על תכונות הפלדה כמו לדוגמא עמידות לחום.

מוט פלדה יכול לשרוד חיים שלמים וכאשר הוא לא רלוונטי יותר ניתן בקלות למחזר אותו. למעשה פלדה היא החומר הממוחזר ביותר בכדור הארץ.

 

מה השימושים בפלדה?

הפלדה מהווה מרכיב מרכזי בבנייה, במיוחד במבנים תעשייתיים. השימוש בפלדה נעשה על ידי מוטות בנייה עליהם מניחים בטון. הפלדה למעשה מהווה את תשתיות המבנה. היא מעניקה לו יציבות ועמידות ומאפשרת הקמה מהירה של מבנים.

כמו כן, ניתן להשתמש בפלדה עבור מעקות, גדרות, פרגולות ועוד.

 

מהי נירוסטה?

הנירוסטה או בשמה השני פלדה בלתי מחלידה (פלב"מ) והיא נחשבת לאחד החומרים העמידים ביותר בפני קורוזיה. הנירוסטה היא פלדה בתוספת של כרום. כאשר הכרום נחשף לחמצן, נוצרת שכבה דקה של כרום מחומצן שמונעת מגע בין הברזל לחמצן ומגנה על המתכת מתחתיה. הנירוסטה עמידה בפני שיתוך וכתמים והיא יחסית זולה.

 

מה השימושים בנירוסטה?

הנירוסטה מבוקשת עבור מגוון רחב של מוצרים וניתן למצוא בה שימוש בכל תעשייה (תעשיית המטבח, הבניין, החשמל ועוד). בדרך כלל מייצרים מהנירוסטה יריעות, לוחות, מוטות, צינורות וחוטים המאפשרים מגוון רחב של שימושים ובמיוחד בשימוש חומרי גלם לתעשייה כבדה.

 

מהו אלומיניום?

האלומיניום נחשב לאחד מחומרי הגלם היעילים ביותר. הוא גמיש וניתן לעיצוב במגוון צורות, דרכים וצבעים. לעומת הפלדה, האלומיניום נחשב ליקר יותר אך הוא פשוט ונוח יותר לעבודה, לכן רבים מעדיפים את האלומיניום כחומר גלם. האלומיניום הוא למעשה מתכת יחסית קלה. הוא רך, ניתן לחישול וריקוע. כמו כן, אחד היתרונות של האלומיניום הוא העובדה שאינו מחליד. כאשר נוצר מגע עם האוויר, נוצרת שכבה דקה של אלומיניום חמצני המגנה מפני חלודה, חום ושריטות. יש לקחת בחשבון כי האלומיניום אינו נמשך למגנט. כמו כן, האלומיניום חלש יותר מהפלדה שנחשבת לאחד החומרים החזקים ביותר.

 

מה השימושים באלומיניום?

לאלומיניום שימושים רבים במיוחד. בתעשייה הכבדה האלומיניום מאפשר מגוון רחב של שימורים. האלומיניום הוא חומר גלם המשמש ליצירת חלקי מכוניות, משאיות, כלי שיט, טילים, מטוסים, פסי רכבת ועוד. עושים שימוש באלומיניום בתעשייה הצבאית בתערובת הנקראת תרמיט. כמו כן, הוא משמש בתעשיית הבנייה עבור מסגרות של חלונות, דלתות ומשקופים. כמו כן ניתן לראות שימושים באלומיניום גם בכלי מטבח. אחד השימושים המרכזיים של אלומיניום בעולם המטבח הוא כנייר כסף או בשמו השני, נייר אלומיניום. בנוסף לכך, האלומיניום משמש בתעשיית האלקטרוניקה והחשמל. איתו מכינים קווי תמסורת חשמליים. 

 

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים