כיבוש הפיליפינים

 

מדובר בשטח אדיר. היפנים מפציצים את הפיליפינים 9 שעות לאחר ההתקפה על פרל הארבור. מרבית הכוחות האמריקאים רוכזו במנילה, עיר הבירה של הפיליפינים והגנרל האמריקאי נסוג ממנילה לאזור אחר בפיליפינים. הכוח האמריקאי היה גדול יותר מהכוח היפני אבל היפנים מצליחים להביס אותם. הפיליפינים נכבשים במהירות וב-11 למרץ גנרל האמריקאי רואה שאין תקווה והוא חומק מהאי באמצעות צוללת ובורח לאוסטרליה. לפני שהוא עוזב את הפיליפינים הוא קורא לחיילים האמריקאים להילחם עד מוות ושנית הוא טובע סיסמא "I shell return" והוא אכן חוזר ליפן מאוחר יותר. האמריקאים נכנעים לחלוטין אך לא מדובר רק בכניעה אלא הייתה גם טרגדיה מזוויעה – צעדת בטאן (Bataan) לאחר שהאמריקאים והפיליפינים מובסים על ידי יפן היפנים מעבירים אותם למחנות שבויים דרך רכבות. החיילים אולצו לצעוד ליפן ללא אוכל ומים והחיילים היפנים התעללו בהם מאוד, התנהגות אכזרית, הרבה פעמים עריפת ראשים ורצח לאור יום, כ-10% לא שורדים את הצעדה. השבויים מגיעים למחנות ומשוחררים לאחר כמה חודשים, חלק מהפיליפינים עוברים לצד של יפן ונלחמים לצידה, החיילים האמריקאים נשארו במחנות בתנאים קשים ושוחררו לאחר המון זמן.

 

היפנים כובשים אזור אדיר גדול פי כמה משטחה של יפן בתוך תקופה קצרה. אזור נוסף אותו כבשו היפנים היה מלאיה שהיה  בשליטה בריטית (מלזיה של היום), הוא ארך מעט מאוד זמן. היפנים פולשים למלאיה דרך שלושה מוקדים כאשר שני מוקדים מהם היו דרך תאילנד שהייתה מדינה עצמאית אך בכל זאת נתנה ליפנים לעבור דרכן ואף סיפקה לצבא היפני מזון. היפנים נלחמים במגנים הבריטים שהסתייעו בכמה כוחות (אוסטרליים, הודים ומלאיים מקומיים) אבל היפנים משתמשים בטנקים בעוד שלבריטים לא היה טנק אחד. הצבא היפני מצליח לכבוש את הבירה, הבריטים מבינים שאין להם סיכוי והם בורחים אך הצבא היפני דולק אחריהם.

 

כיבוש סינגפור:

המבצר המבוצר ביותר בעולם, ביצורים אדירים נבנו על האי ולא היה סיכוי לחדור דרכם. הבעיה היחידה הייתה שהביצורים נבנו מדרום מכיוון הים והיפנים הגיעו מצפון, לא דרך הים. הצבא היפני חנה באזור הצפוני והחלק להפציץ את סינגפור. זה היה מאוד מביך לבריטים, בתוך סינגפור היו יותר מ-130 אלף חיילים בריטיים בעוד שלצבא היפני שנכנס לסינגפור היו רק כמה עשרות אלפים. לאחר הפצצה של כמה ימים הבריטים רוצים להגיע להסכם, הגנרלים נפגשים (היפני והבריטי) והגנרל הבריטי דורש הפסקת אש, הגנרל היפני לא מסכים והבריטים נכנעים כמעט ללא קרב, צ'רצ'יל קרא לזה "התבוסה הבריטית הגדולה מאי פעם".

היפנים מכניסים שבויים בריטיים למחנות שבויים והם נשארים שם עד סוף המלחמה. היפנים מנהלים בצורה ישירה את חיי היומיום בסינגפור, הם היו מאוד ברוטאליים במלחמה הזאת ואף טובחים בחלק מהאוכלוסייה הסינית שיושבת בסינגפור.

 

כיבוש הונג קונג:

8-25 בדצמבר 1941. נחשב לכיבוש חודרני והרסני, הריסת חלקים גדולים מהאי. היפנים הגיעו מצפון, לצבא הבריטי לא היה סיכוי מול היפנים אבל החורבן היפני היה רב מכיוון שכ-600 אלף מתושבי העיר גורשו והפכו לפליטים, בניגוד למלאיה, לאינדונזיה, לפיליפינים, במקומות כמו סינגפור והונג קונג הנזק היפני היה אדיר.

 

 

שיעור מספר 23, 30.01.2012

דיברנו על הכיבושים של יפן שמביאים לשריקת הפתיחה של כיבושי דרום מזרח אסיה. היא מכה שוק על ירך את החילות האמריקאים וגם הבריטיים. שני כיבושים כואבים במיוחד:

  • כיבוש הפיליפינים – גורמים לגנרל המהולל האמריקאי לברוח על נפשו.
  • כיבוש של סינגפור – נגד הבריטים. סינגפור הייתה סוג של מבצר ולא ניתן היה לכבוש אותה מכיוון הים אבל היפנים הצליחו לכבוש אותה מכיוון האדמה. הצבא הבריטי נכנע לכוח יפני קטן בהרבה ממנו.

נמשיך לדבר על עוד מספר קרבות וכיבושים ואז נדבר על האימפריה היפנית.

 

 

Battle of Java Sea – קרב שהתקיים ב-27 בפברואר 1942. כיבוש חשוב נוסף הוא הארכיפלג של אינדונזיה –איי הודו המערביים. מדובר על ארכיפלג שהיה תחת שליה הולנדית קרוב ל-300 שנים והיפנים שמו לכך קץ יחסית במהירות. בפברואר מתקיים קרב ימי גדול שבו הצי היפני מצליח להביס את הצי ההולנדי ועוד כמה אניות אחרות. לאחר קרב זה הצי היפני שולט בים. הכוחות ששלטו באינדונזיה היו מעטים בשיתוף עם הסינים והיפנים לא היו צריכים כוחות גדולים כדי להביס את הכוחות שם, יחד עם זאת הם לא השתלטו על כל אינדונזיה.

ראשית, היפנים היו זקוקים לנפט שארה"ב מנעה מהם באמברגו שהיטלה עליהם לאחר המלחמה. שנית, זה מקרב את יפן לאוסטרליה. לא בטוח שהיפנים תכננו באמת להתקיף את אוסטרליה אך הם כן היוו איום עליה.

היפנים כובשים את האזור, הם אוסרים נתינים או אזרחים של מדינות שהם נלחמים איתן, לא עושים דבר לאזרחים איטלקים או גרמנים ואותו דבר לגבי יהודים או ארמנים אך הם זוכים לתמיכה של האוכלוסייה המקומית. אין מעשי טרור נגד הכיבושים היפנים.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים