ללמוד פסיכותרפיה – מדעי הנפש

 

משמעות המילה "פסיכותרפיה" הינה טיפול פסיכולוגי. אחת ממטרות הטיפול הפסיכותרפי הינה לאפשר למטופל לחוש שיפור בתחושת הרווחה הנפשית שלו, בכל אחד מן הזרמים הטיפוליים הקיימים. מטרה נוספת הינה לאפשר למטופל לגלות נושאים ורבדים אשר נמצאים במעמקי תודעתו והוא אולי אינו מודע אליהם, אך אלו משפיעים רבות על רגשותיו ועל התנהגותו. כאשר המודעות לתכנים הללו עולה, קל יותר להתנהל עם הרגשות והתגובות הקשורים לכך והם הופכים לקלים הרבה יותר וניתנים לטיפול .

כדי להיות פסיכולוג קליני צריך ללמוד לימודי תואר ראשון ותואר שני בפסיכולוגיה, לעשות התמחות ארוכה ולעבור את כל המבחנים הדרושים. לעומת זאת, כיום יש אפשרויות רבות ללימודי פסיכותרפיה שאינם אקדמיים, אלא במסגרות של לימודי תעודה או לימודי המשך, כחלק מלימודי רפואה משלימה.

בתחום הלימודים וההכשרות למטפלי פסיכותרפיה קיימות כיום תכניות רבות , ואולי רבות מידי. באופן טבעי, ההתלבטות מה והיכן ללמוד הולכת ונעשית מורכבת יותר.

איזו תכנית לימודים לפסיכותרפיה כדאי לבחור ומה השיקולים?

  • אחד הדברים שחשובים : שהתכנית תהיה תלת-שנתית ומוכרת (ע”י האגוד הישראלי לפסיכותרפיה), זאת על מנת שאפשר יהיה בהמשך לקבל הפניות מגורמים כגון משרד הביטחון, קופות החולים ולהשתלב במקומות עבודה כפסיכותרפיסטים
  • תכנית לימוד המשלבת את המורכבות שבידע הטיפולי עם מכוונות ללמידה יישומית תכנית לימודים המשלבת גישות רבות ומגוונות כלומר תכנית אחת רחבה עם ערך מוסף כאשר היא נלמדת כתכנית שלמה ולא רק כאוסף של קורסים נקודתיים.
  • הקורסים המתאימים לאנשים חסרי רקע אקדמי בתחום נמשכים מספר חודשים בלבד – לרוב יימשכו ארבעה חודשים לפחות אך יש בהחלט מסלולים ארוכים יותר, הנפרשים על פני שנתיים או שלוש. מסלולי לימוד נוספים ומקיפים קיימים במסגרת לימודי רפואה אלטרנטיבית ואלה מעניקים לבוגריהם תעודת מטפל.

 

ההכשרות וההתמחויות השונות

בוגרי הקורסים והמסלולים הללו אינם נחשבים לפסיכולוגים ואין באפשרותם יכולים לעבוד או להציג את עצמם כפסיכולוגים; יחד עם זאת, הם בהחלט יכולים לטפל באנשים במסגרת ההתמחות שלהם.

 

בוגרי הקורסים והמסלולים השונים יוכלו לעבוד כפסיכותרפיסטים בתחום ההתמחות שלהם במסגרות רבות ומגוונות; ניתן לעבוד במסגרת בתי חולים, קופות החולים, מרפאות פרטיות, במכונים לרפואה משלימה ועוד. אפשרות נוספת היא לעבוד בתחום הנחיית קבוצות העוסקות בפסיכודרמה ובנושאים נוספים בתחום זה. אם חלמתם להיות מטפלים, אפשר אף להפוך לעצמאיים בתחום הפסיכותרפיה.

 

במסגרת לימודי הפסיכותרפיה ניתן להתמחות במגוון רחב של מסלולים ושיטות טיפוליות כגון : פסיכואנליזה, פסיכודרמה, טיפול קוגניטיבי, טיפול התנהגותי, טיפול פסיכו-דינאמי, טיפול במשחק, טיפול זוגי או משפחתי, טיפול אסטרטגי-אינטגרטיבי, טיפול קבוצתי, טיפול באמנויות ועוד שלל גישות. כל אחת מן השיטות הללו משמשת לאבחון, ייעוץ וטיפול פסיכולוגי


מקומות לימוד הפסיכותרפיה

הפסיכותרפיה נלמדת במסגרות שונות, בתוכניות לימודים שונות, בהיקפי שעות לימוד שונים בארץ : מכון מגיד, מכון אדלר, סמינר הקיבוצים, מכלל רותם וביחידות ללימודי חוץ באוניברסיטאות בארץ

 

לסיכום

אם אתם חשים מתאימים לתחום לימודי הפסיכותרפיה ,דעו כי מדובר בתחום מרתק ביותר, ענף מאוד, המציע שיטות שונות להתמודדות עם מצבים נפשיים רבים. היצע מסלולי הלימוד וההתמחות בתחום זה בארץ שופע במיוחד ולכן חשוב לבחור את המסלול המתאים לכם בצורה נבונה.

pexels-julia-m-cameron-4144222
שתפו פוסט זה