מה זה החזר מס

 

ישנם שני סוגים עיקריים של החזרי מס: החזר מס לשכירים והחזר מס לעצמאיים. עצמאיים מחויבים להגיש את ההוצאות שלהם מדי חודש ובשל החובה הזאת הם לרוב מודעים לכללי המס ולא מפספסים החזר כלשהו אם הוא מגיע להם. אולם, שכירים לא תמיד עוקבים אחרי תשלומי המס שלהם ועל כן, הרבה פעמים לא רק שהם אינם מודעים לכך שהם יכולים לבקש החזר מס, אלא הם אפילו לא מבינים שיש סיכוי טוב שמגיע להם החזר שכזה.

החזר מס לשכירים

החזר המס ניתן לגלות באתר היחידה להחזרי מס שמגיע לשכירים בישראל יכול להיות בגובה של אלפי שקלים. כמו כן, שכירים יכולים לדרוש את החזר המס שלהם עד 6 שנים אחורה. מתוך חוסר מודעות וכן מתוך חשש מרשויות המס, רוב השכירים כלל לא מנסים לדרוש את ההחזרים שמגיעים להם. המצב חמור כף שלפי ההערכות מגיעים לשכירים בישראל כיום כ8.5 מיליארד ₪ ממס הכנסה. כיום באמצעות תהליך אינטרנטי קל ומהיר באתרים ייעודיים ניתן לבדוק זכאות להחזר מס.

איך תדעו שמגיע לכם החזר מס?

ישנם כמה מקרים שבגינם ניתן להבין כי מגיע לכם החזר מס: אם לדוגמא החלפתם עבודה במהלך שנת מס מסוימת. מס הכנסה שמחושב לשכיר על פי מדרגה שנתית אבל בפועל מנוכה באופן חודשי מתוך השכר שלכם, גורם לכך שהמס אותו אתם משלמים מדי חודש בחודשו הוא קבוע. אולם, תקופה של אי תעסוקה הגובלת ביו היתר גם בשינוי בשכר, לא תעדכן את המס שאתם צריכים לשלם בגין אי התעסוקה שלכם או השכר הנמוך יותר שאתם מקבלים. נוצר בעצם מצב שבו אתם משלמים יותר ממס ממה שאתם חייבים לשלם וההפרש בין  תשלום המס שאתם צריכים לשלם באמת למה שאתם משלמים בפועל, הוא החזר המס שמגיע לכם.

חשוב שתדעו שחיילים משוחררים בתקופה של 36 חודשים מסיום שירות חובה זכאים לנקודה עד שתי נקודות זיכוי ממס. לא פעם הנקודות הללו לא ממומשות כראוי ועל כן החייל המשוחרר משלם יותר מס ממה שהוא צריך לשלם. גם במקרים שכאלה ניתן לבקש החזר מס בסוף שנת מס ולקבל את ההפרשים על התשלום ששילמתם.

תעסוקה של אימהות שזה עתה ילדו לרוב מאופיינת בחוסר עקביות לאורך שנת המס, החל מחופשת לידה בתשלום וגם כאלו שאינו בתשלום מייצרות לא פעם זכרות להחזר מס. גם נקודות הזיכוי המגיעות לאדם לא מנוצלות במלואן הרבה פעמים ועל כן גם במקרה הזה יש סבירות גבוהה להחזר מס בשנת הלידה והשנה אחריה.

החזר מס לכל האוכלוסיה

עוד אוכלוסייה שפעמים רבות מגיע לה החזר מס היא המורים וזאת בשל יצירה לשנת שבתון או מפני סיבות שונות שמייחדות את האנשים שעובדים בחינוך.

החזר מס יכול להיות רלוונטי גם עבור עולים חדשים שזכאים לנקודות זיכוי ולא יודעים זאת.

גם אם נולד לכם תינוק חדש בשנת מס ואתם זכאים לתוספת בנקודות הזיכוי שלכם במס אך לא עדכנתם זאת, מגיע לכם החזר מס.

 

שתפו פוסט זה