הזעת יתר

נוטים לסבול מהזעה? הנה הסיבות לתופעה והפתרונות

 

הזעה היא מנגנון מוכר וחשוב של הגוף, המסייע לו לווסת את הטמפרטורה ולצנן את עצמו במצבים של עודף חום. כולנו מכירים את ימי הקיץ החמים, כשאנחנו מזיעים מבוקר עד ערב בשל טמפרטורת חוץ גבוהה ולחות. אומנם לא תמיד נעים ונוח לסבול מהזעה, מכתמים באזור בית השחי ומהזעה במקומות נוספים בגוף, אך זו פעילות תקינה והכרחית של הגוף. בעת הזעה, הגוף מפריש נוזל מבלוטות הזיעה בעור ובכך מקרר את החום הפנימי על מנת לשמור על רמת חום תקינה למרות התנאים החיצוניים.


מתי ההזעה אינה תקינה?

אף על פי שהזעה של הגוף היא מנגנון נורמלי, ישנם מקרים שבהם מדובר במצב של הזעת יתר, ובדרגות מסוימות מצב זה מפריע לתפקוד היום־יומי ומצריך טיפול. הזעה המתרחשת בכמות גדולה, באופן תמידי וללא קשר לטמפרטורה החיצונית, עלולה לגרום קושי בתפקוד, סבל ומבוכה. ההזעה יכולה לבוא לידי ביטוי באזורים שונים בגוף או באזור אחד ממוקד, בשעות מסוימות או לאורך כל היום.


הגורמים האפשריים לתופעה

הגורמים להזעה המוגברת כוללים עודף משקל, גורמים תורשתיים, לחץ וחרדה, כשל של מערכת העצבים, בעיות הקשורות לבלוטת התריס, תזונה מסוימת, חוסר שתייה בכמות מספקת, גיל המעבר בקרב נשים הסובלות מגלי חום או תרופות שונות. כמו כן נמצא שגברים נוטים לסבול יותר מהזעה מרובה. התופעה מהווה בעיה כשאין לה הסבר הניתן לשינוי מהיר (למשל על ידי תכשיר אנטי פרספירנט) או שהיא פוגעת באיכות החיים. אנשים הסובלים מהתופעה לעיתים נמנעים מלחיצות ידיים, מפעילויות חברתיות, מספורט, חשים בושה ואף מנסים להסתיר את הבעיה.


כיצד ניתן לטפל בבעיה?

הזעה מוגברת אינה גזירת גורל, ויש מגוון שיטות וטיפולים המיועדים להביא לפתרון הבעיה ולהחזיר את התפקוד הרגיל ואת איכות החיים לסובלים ממנה. פנייה לרופא עור יכולה לספק מידע על הדרכים לטפל בבעיה – מטיפולים בזרם חשמלי ועד פתרון כירורגי.

– טיפול באמצעות חשמל – יעיל בעיקר בהזעה בכפות הרגליים או הידיים. איונטופורזיס היא שיטת טיפול שבה מניחים את האיבר הנוטה להזעה בתוך כלי עם מים, שאליהם מוזרם זרם חשמלי עדין המנטרל את בלוטות הזיעה. על הטיפול יש לחזור בתדירות משתנה.

– טיפול באמצעות אנרגיה אלקטרו מגנטית – מיועד לטיפול בהזעה מוגברת בבית השחי על ידי חימום והרס בלוטות הזיעה ללא פגיעה סביבתית. הטיפול מתבצע במרפאה והוא חד־פעמי.

– טיפול בהזרקת בוטוקס – הזרקת בוטוקס לאזורים כמו בית השחי וכפות הידיים המשתקת את בלוטות הזיעה ומפחיתה את ההזעה. הפתרון קל ופשוט וההשפעה נמשכת כחצי שנה עד עשרה חודשים ואז יש לחדשו.

– טיפול בניתוח – מיועד למי שניסה שיטות טיפול שונות ללא הקלה. בשיטה זו המנתח מסיר שכבת מהרקמה שבה נמצאות בלוטות הזיעה ומנתק אותן. שיטה כירורגית נוספת היא שאיבה של בלוטות ההזעה בבית השחי.

 

שתפו פוסט זה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עסקים

ייעוץ עסקי

העסק שלכם זקוק לשינוי ואתם לא ממש מצליחים לעשות אותו לבד? תוהים איך בכל זאת תוכלו לקדם את הדברים ולשנות

בטון מוחלק

בטון לא משמש רק לחניונים, מפעלים ומוסכים – אפשר להכניס אותו גם לבתים פרטיים, ואף להחשיב אותו כאלמנט ריצוף, שיכול

הזמנת חוקר פרטי

  ישנם לא מעט מצבים בחיים שבהם חוקר פרטי יכול להיות לעזר. לא פעם חוקר פרטי הוא צורך קריטי. בין

מה זה החזר מס

  ישנם שני סוגים עיקריים של החזרי מס: החזר מס לשכירים והחזר מס לעצמאיים. עצמאיים מחויבים להגיש את ההוצאות שלהם