קרדיט תמונה: freepik

סיבות לעפעפיים כבדות

לא מעט אנשים סובלים מעפעפיים כבדות. תחושת הכבדות נגרמת כתוצאה מנפילה של העפעף. המצב המדובר נקרא בלועזית פטוזיס ובו העפעף כולו צונח כולל השפה של העפעף ומכסה שטח מקרנית העין. המצב נגרם כתוצאה מבעיה בשרירי העפעף העדינים אשר אינם מייצרים מספיק כוח בכדי להחזיק את העין פתוחה בשל סיבות שונות. חשוב לדעת שבמקרה של עפעפיים כבדות ונפולות בצורה משמעותית, יש צורך לתקן את הבעיה בצורה הטובה ביותר. כיום מוצעים ניתוחים שונים שמטרתם היא להרים את העפעף ולאפשר לכל אדם להפסיק לסבול מההשלכות של עפעף נפול לרבות הכבדות שהוא מסב.

 

צניחת עפעפיים- למה היא גורמת?

כתוצאה מצניחת העפעף העין לא מצליחה להיפתח בצורה מלאה והיא נראית עצומה באופן חלקי. האדם יראה עצוב ועייף באופן תמידי בלי קשר להרגשתו האישית. חשוב לדעת שגם דרגה קלה של צניחת עפעף מביאה למראה כללי של עין עייפה, מבוגרת וקטנה. מעבר לעובדה שמדובר על הפרעה קוסמטית אשר מפריעה לאנשים רבים, ההפרעה הקוסמטית היא מינורית ביחס למאמץ הנדרש מהאדם בכדי להשאיר את העין שלו פתוחה. מאמץ זה יבוא לידי ביטוי בתחושת עייפות בעיניים, התעייפות מהירה בזמן קריאה, חוסר יכולת לקרוא בצורה רצופה, הירדמות בזמן הסתכלות בטלוויזיה, עייפות בנהיגה ועוד. ניתן לומר כי עפעפיים כבדות שנוצרות כתוצאה מנפילת עפעף לרוב יפגעו באופן מהותי באיכות חייו של האדם.

המאמץ להתגבר על צניחת עפעפיים באמצעות הרמת שריר הגבה וכן שרירי המצח, גורם לכאבי ראש, הופעת קמטים באזור המצח ועוד. חשוב מאוד לדעת שלא תמיד יש התאמה מוחלטת בין דרגת התלונות של האדם לבין דרגת הצניחה. לא מעט אנשים עם דרגת צניחה קלה שמתלוננים על תחושות קשות וכן לא מעט אנשים עם דרגת צניחה קשה שאין להם תלונות קשות.

 

הסיבות לצניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים יכולה להתפתח על רקע סיבות שונות ובגילאים שונים, לעיתים היא גם יכולה להיות מולדת.

הסיבה השכיחה ביותר לעפעפיים כבדות הנובעות מצניחת עפעפיים היא הגיל. כחלק מתהליך ההזדקנות, מתבצעת מתיחה בעור שבאזור והתארכות של הגיד אשר מחבר את השריר לעפעף, ההתארכות של הגיד מחלישה את משיכת השריר על העפעף וגורמת לו לצנוח.

גורמים נוספים לצניחת עפעפיים מלבד הגיל יכולים להיות: מחלות נוירולוגיות שונות, הרכבה ממושכת של עדשות מגע, דלקות כרוניות בחלקו הפנימי  של העפעף, גידולי ארובה או מחלות ארובה מסוגים שונים וסיבות נוספות שיש לשלול טרם שוקלים ניתוח ייעודי כלשהו.

 

הפרעות שמייצרת צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים יכולה להיות כאמור מינורית והאדם יסבול מפגם אסתטי בלבד והיא יכולה להיות רצינית יותר. בשל צניחת עפעפיים האדם לא פעם ימנע מלנהוג בשל העובדה שהוא יכול להירדם באמצע הנהיגה או ששדה הראייה שלו לא מספיק רחב וכך הוא יכול לגרום לתאונה. מעבר לכך, אם הוא עובד בתחום שבו הוא נדרש לקרוא, הדבר יפגע בעבודתו שכן, צניחת עפעף גורמת לקושי בקריאה ממושכת. ניתן לומר כי במקרים קשים של צניחת עפעפיים, איכות חייו של האדם תיפגע באופן מהותי והיכולת שלו לבצע פעולות שגרתיות שונות בצורה קלה, גם תיפגע. מעבר לכך, האדם יסבול באופן תמידי ממראה עייף ועצוב, דבר שיצור רושם לא נכון עליו. לכן, חשוב מאוד לטפל בכל מקרה של צניחת עפעפיים בצורה הטובה ביותר, אשר תסב את התוצאות הכי טובות עבור האדם.

לקריאה אודות מקרים ותופעות נוספות שגורמים לצניחת עפעפיים, לחצו כאן.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים