עצמאי שכיר – כמה זה כלכלי ואיך זה משתלב?

בשנים האחרונות ניתן לראות תופעה נרחבת בשוק התעסוקה בה אנשים בוחרים להיות גם שכירים וגם עצמאיים, כדי להגדיל לעצמם את ההכנסה החודשית וגם כדי לעסוק בתחום נוסף לעבודה שלהם. פעמים רבות העבודה בתור עצמאי שכיר מאפשרת לאנשים לעסוק בתחום בו חלמו לעסוק, אך לא הייתה להם ההזדמנות כי חששו לעזוב את העבודה כשכירים. בכל מקרה שהוא, העבודה בתור שכירים שהם גם עצמאיים דורשת התארגנות יום יומית אחרת, הרבה סדר וארגון ומודעות לכל הפרטים הקטנים. 

כיצד ניתן להיות עצמאי ושכיר יחד? 

אנשים יכולים להיות גם עצמאיים וגם שכירים בו זמנית ובמקרים רבים זה יהיה להם משתלם כלכלית. העבודה כשכירים מצריכה מחויבות למקום העבודה, במקביל להיותו של אדם שכיר, הוא יכול גם לפתוח תיק עצמאי במע"מ, במס הכנסה ובביטוח הלאומי ולהגיש את הדיווחים החודשיים או השנתיים על פי חוק. כמו כן, עליו להוציא קבלות ולהיות עם האצבע על הדופק בכל שלב. 

אמנם זה מאתגר, כי פעמים רבות יש צורך להתעסק עם פרסום, עם הוצאות נלוות, יש לבחור שעות לעבודה בתור עצמאי ולעיתים הן נופלות על שעות הפנאי או סוף השבוע, אך התגמול הכספי משתלם. על פי מדרגות מס נקבע האם אדם ישלם או לא מס הכנסה, אך לרוב הוא יהיה משתלם למי שעובד במשכורות נמוכות כשכיר. 

מה עצמאי שכיר צריך לדעת על תשלומי המסים? 

אנשים שעובדים בתור שכירים שהם גם עצמאיים מחויבים על פי חוק כעצמאיים לכל דבר ואין להם הנחות מסוימות בגלל שהם עובדים כשכירים. כאשר עצמאי שכיר רשום במשרדי הרשות, הוא חייב בהגשת דו"חות לרשויות – אם הוא עוסק מורשה אז כל חודש או חודשיים, ואם הוא עוסק פטור – אז רק אחת לשנה. במידה וישנם תשלומי מע"מ, יש צורך לגבות אותם במסגרת הליך הפקת החשבונית, ואז מקבלים עבורם גם החזרים. כמו כן, ניתן לקבל החזרים נוספים על פי המע"מ, בעיקר הוצאות של העסק והן יכולות להיות משמעותיות כשמדובר על החלק היחסי בשכר הדירה, בארנונה בחשמל וכו'. 

כיצד פותחים את התיק? 

פתיחת תיק עצמאי במס הכנסה אינה קשורה לעובדה שאדם הוא שכיר או לא. בכל שלב ניתן לגשת ראשית למע"מ, לפתוח תיק על ידי חתימה על טופס פתיחת תיק וסכום משוער לרווח באותה שנת מס. יש להיזהר לא לרשום סכום גדול מידי כי הוא ישמש כאינדיקציה לחישוב המקדמות במשרדי הממשלה, ואם הסכומים הללו לא באמת יכנסו – עדיין יהיה צורך לשלם עליהם מקדמות עד שתתקבל השומה הראשונה בה יהיה החזר. תשלום גבוה זה יכול להכביד במידה והסכומים אותם נרוויח בעסק לא יהיו גבוהים. 

אחרי מע"מ ניגשים למס הכנסה ופותחים תיק, ומשם לביטוח הלאומי לפתוח תיק עצמאי. בשלב האחרון מומלץ לרכוש פנקס קבלות או להוריד אפליקציה לניהול חשבונות והפקת חשבוניות וקבלות. 

האם כדאי להיות עוסק פטור או מורשה? 

בתחילת הדרך של עצמאי שכיר יש יתרונות רבים להיותו של עוסק פטור. העסק הפטור אינו פטור מתשלום מיסים – הוא פטור מדיווחים ומגביית מע"מ באופן חודשי או דו חודשי. הדבר יכול להקל על העסק באופן משמעותי, אך גם לספק לו את האפשרות ליתרון על פני המתחרים במחיר נמוך יותר של שירות כיוון שהוא לא גובה מע"מ. עם זאת, מעל לרווח שנתי שעולה על 102,292 ₪ בשנה עוסק חייב להיות מורשה, וגם כאשר מדובר על מקצועות חופשיים – העוסק חייב להיות מורשה.

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
פיטורים
בלוג
התפטרות ממקום העבודה וזכויות העובד

בבואכם להתפטר מעבודתכם, חשוב להבין את הזכויות שלכם כעובדים שכירים. התפטרות היא החלטה מרצון המאפשרת לך לעזוב את תפקידך הנוכחי מסיבות שונות, כגון צמיחה בקריירה, נסיבות אישיות או הזדמנות טובה יותר במקום אחר. עם זאת, חשוב לעשות זאת בצורה חוקית ומקצועית כדי להגן על זכויותיכם, לוודא שתקבלו את כל הזכויות המגיעות לכם מהמעסיק לפני העזיבה המיוחלת.

בלוג
יתרונותיו של זפת כחומר בידוד

ככל שמתקרב החורף, משמעות הבידוד הנכון מובנת יותר ויותר לאנשים. השאיפה לשמור על הסביבה הפנימית נוחה ויבשה תוך ריסון צריכת

ביגוד תרמי
בלוג
המדריך החיוני ללבוש תרמי: הישארו חמים בסגנון

ככל שהטמפרטורות יורדות, זה הופך להיות חיוני להגן על עצמנו מפני מזג האוויר הקר. ביגוד תרמי מספק את הפתרון המושלם בכך שהוא מציע בידוד וחום מבלי להתפשר על הסגנון. במאמר זה, נחקור את החשיבות של ביגוד תרמי, היתרונות העיקריים שלו, ונציג את "סהרה", מותג המשלב פונקציונליות ואופנה בקו הלבוש התרמי שלהם.

אייפון 12
בלוג
התכונות החדשניות של האייפון 12: החידושים האחרונים נחשפו!

כשהטכנולוגיה ממשיכה להתקדם בקצב חסר תקדים, אפל שוב העלתה את הרף עם מכשיר הדגל האחרון שלה – אייפון 12. עמוס בתכונות חדשניות ומערך של שיפורים, הסמארטפון הזה הוא מחליף משחקים בכל היבט. מיכולות המצלמה החזקות שלו ועד לשילוב החלק שלו עם המערכת האקולוגית iDigital, יש אינספור סיבות לכך שה-iPhone 12 הוא המכשיר האולטימטיבי עבור חובבי טכנולוגיה וחובבי אפל כאחד.