עצמאי שכיר – כמה זה כלכלי ואיך זה משתלב?

בשנים האחרונות ניתן לראות תופעה נרחבת בשוק התעסוקה בה אנשים בוחרים להיות גם שכירים וגם עצמאיים, כדי להגדיל לעצמם את ההכנסה החודשית וגם כדי לעסוק בתחום נוסף לעבודה שלהם. פעמים רבות העבודה בתור עצמאי שכיר מאפשרת לאנשים לעסוק בתחום בו חלמו לעסוק, אך לא הייתה להם ההזדמנות כי חששו לעזוב את העבודה כשכירים. בכל מקרה שהוא, העבודה בתור שכירים שהם גם עצמאיים דורשת התארגנות יום יומית אחרת, הרבה סדר וארגון ומודעות לכל הפרטים הקטנים. 

כיצד ניתן להיות עצמאי ושכיר יחד? 

אנשים יכולים להיות גם עצמאיים וגם שכירים בו זמנית ובמקרים רבים זה יהיה להם משתלם כלכלית. העבודה כשכירים מצריכה מחויבות למקום העבודה, במקביל להיותו של אדם שכיר, הוא יכול גם לפתוח תיק עצמאי במע"מ, במס הכנסה ובביטוח הלאומי ולהגיש את הדיווחים החודשיים או השנתיים על פי חוק. כמו כן, עליו להוציא קבלות ולהיות עם האצבע על הדופק בכל שלב. 

אמנם זה מאתגר, כי פעמים רבות יש צורך להתעסק עם פרסום, עם הוצאות נלוות, יש לבחור שעות לעבודה בתור עצמאי ולעיתים הן נופלות על שעות הפנאי או סוף השבוע, אך התגמול הכספי משתלם. על פי מדרגות מס נקבע האם אדם ישלם או לא מס הכנסה, אך לרוב הוא יהיה משתלם למי שעובד במשכורות נמוכות כשכיר. 

מה עצמאי שכיר צריך לדעת על תשלומי המסים? 

אנשים שעובדים בתור שכירים שהם גם עצמאיים מחויבים על פי חוק כעצמאיים לכל דבר ואין להם הנחות מסוימות בגלל שהם עובדים כשכירים. כאשר עצמאי שכיר רשום במשרדי הרשות, הוא חייב בהגשת דו"חות לרשויות – אם הוא עוסק מורשה אז כל חודש או חודשיים, ואם הוא עוסק פטור – אז רק אחת לשנה. במידה וישנם תשלומי מע"מ, יש צורך לגבות אותם במסגרת הליך הפקת החשבונית, ואז מקבלים עבורם גם החזרים. כמו כן, ניתן לקבל החזרים נוספים על פי המע"מ, בעיקר הוצאות של העסק והן יכולות להיות משמעותיות כשמדובר על החלק היחסי בשכר הדירה, בארנונה בחשמל וכו'. 

כיצד פותחים את התיק? 

פתיחת תיק עצמאי במס הכנסה אינה קשורה לעובדה שאדם הוא שכיר או לא. בכל שלב ניתן לגשת ראשית למע"מ, לפתוח תיק על ידי חתימה על טופס פתיחת תיק וסכום משוער לרווח באותה שנת מס. יש להיזהר לא לרשום סכום גדול מידי כי הוא ישמש כאינדיקציה לחישוב המקדמות במשרדי הממשלה, ואם הסכומים הללו לא באמת יכנסו – עדיין יהיה צורך לשלם עליהם מקדמות עד שתתקבל השומה הראשונה בה יהיה החזר. תשלום גבוה זה יכול להכביד במידה והסכומים אותם נרוויח בעסק לא יהיו גבוהים. 

אחרי מע"מ ניגשים למס הכנסה ופותחים תיק, ומשם לביטוח הלאומי לפתוח תיק עצמאי. בשלב האחרון מומלץ לרכוש פנקס קבלות או להוריד אפליקציה לניהול חשבונות והפקת חשבוניות וקבלות. 

האם כדאי להיות עוסק פטור או מורשה? 

בתחילת הדרך של עצמאי שכיר יש יתרונות רבים להיותו של עוסק פטור. העסק הפטור אינו פטור מתשלום מיסים – הוא פטור מדיווחים ומגביית מע"מ באופן חודשי או דו חודשי. הדבר יכול להקל על העסק באופן משמעותי, אך גם לספק לו את האפשרות ליתרון על פני המתחרים במחיר נמוך יותר של שירות כיוון שהוא לא גובה מע"מ. עם זאת, מעל לרווח שנתי שעולה על 102,292 ₪ בשנה עוסק חייב להיות מורשה, וגם כאשר מדובר על מקצועות חופשיים – העוסק חייב להיות מורשה.

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
ביטוח רכב
בלוג
טיפים לבחירת ביטוח לרכב

כשזה מגיע לשמירה על הרכב שלך ועל עצמך על הכביש, ביטוח הרכב הנכון הוא בעל חשיבות עליונה. עם שפע של אפשרויות ביטוח רכב זמינות, בחירת הפוליסה המתאימה ביותר יכולה להיות משימה מאתגרת. כדי לסייע לך בקבלת החלטה מושכלת ובביצוע השוואת ביטוח רכב חלקה, הנה כמה טיפים חשובים שכדאי לקחת בחשבון.

טכנולוגיה
בלוג
פיתוח אב טיפוס כיצד למקסם את הפוטנציאל של המוצר שלך

כל מוצר פורץ דרך מתחיל כניצוץ של דמיון – חזון לחולל מהפכה בשוק או לפשט את החיים כפי שאנו מכירים אותם. עם זאת, הפיכת הניצוץ הזה למוצר מוחשי ומוצלח היא אמנות, המעוגנת במדע פיתוח האב-טיפוס. עם כל אב טיפוס, היוצרים מתקרבים לשלמות; זיהוי מלכודות, מתן מענה לצרכי משתמש בלתי צפויים ויצירת נישה בנוף תחרותי.

טכנולוגיה
בלוג
פיתוח אב טיפוס כיצד למקסם את הפוטנציאל של המוצר שלך

כל מוצר פורץ דרך מתחיל כניצוץ של דמיון – חזון לחולל מהפכה בשוק או לפשט את החיים כפי שאנו מכירים אותם. עם זאת, הפיכת הניצוץ הזה למוצר מוחשי ומוצלח היא אמנות, המעוגנת במדע פיתוח האב-טיפוס. עם כל אב טיפוס, היוצרים מתקרבים לשלמות; זיהוי מלכודות, מתן מענה לצרכי משתמש בלתי צפויים ויצירת נישה בנוף תחרותי.

תזונה
בלוג
לב בריא: העצמת חדרה באמצעות מודעות ללחץ דם

חדרה, קהילה תוססת בישראל, נוקטת בצעדים יזומים לקידום בריאות הלב ומאבק בשכיחות העולה של לחץ דם גבוה. עם התמקדות במודעות וחינוך, פרויקטים קהילתיים מעצימים אנשים להבין את החשיבות של שמירה על רמות לחץ דם בריאות. מאמר זה בוחן אסטרטגיות ויוזמות שונות שמטרתן להוריד את לחץ הדם באופן טבעי ומידי באמצעות שינויים באורח החיים ושינויים תזונתיים.