רישום פטנט – למה זה חשוב שנעשה את זה נכון?

ישנם יזמים, מפתחים, ממציאים, שמצליחים להמציא ולייצר פטנטים לעיתים תכופות. הם עושים זאת בעזרת ידע, ניסיון וכלים שעומדים לרשותם. לעומת זאת, ישנם אחרים שיכולים לעבוד חיים שלמים בשביל להמציא פטנט אחד. אך החשיבות שלו תעלה על כל קבוצה של פטנטים שאחרים מייצרים במהלך חייהם ועבודתם.

החשיבות של פטנט היא עצומה, שכן הוא מאפשר לשפר מוצרים ושירותים, לייצר פונקציות חדשות שלא היו קיימות קודם לכן או להפוך פונקציות מסוימות להרבה יותר יעילות ואיכותיות. ישנם מקרים בהם פטנטים משפרים באופן אמיתי את האנושות ואת איכות החיים שלנו.

על מנת שהיזם והממציא של הפטנט יוכל ליהנות מכך באופן אמיתי, קרי מבחינה כלכלית, עליו לחשוב לא רק על הפטנט שהוא מחליט לעבוד עליו ומצליח בסופו של דבר לפתח, אלא גם על הדרך בה הוא רושם אותו על שמו. זה חשוב לא פחות לטווח הקצר והארוך, עבורו ובאופן כללי.

רישום פטנט הוא אחד הדברים שכל אדם או חברה המתעסקת בתחום של פיתוח מוצרים, צריכים להכיר. אם לא משתמשים באופציה זו או לא מיישמים אותה בצורה נכונה, יכולות להיות לכך השלכות משמעותיות מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות.

 

מה זה רישום פטנט?

המשמעות של רישום פטנט היא להעניק זכויות קניין באופן בלעדי למי שהמציא את הפטנט ואחראי עליו. בצורה כזו, אף גורם אחר לא יוכל להשתמש בפטנט ללא אישורו ומבלי שישלם לו על כך.

כאן צריך לתת שני סייגים. הראשון, זכויות הקניין אינן נצחיות. הזכות פגה אחרי תקופה מסוימת ואז אפשר שכל אחד ישתמש בפטנט באופן חופשי. הסיבה לכך, היא לאפשר לעוד גורמים להתפתח ולפתח מוצרים באמצעות הפטנט. הסייג השני הוא, לא תמיד ממציא הפטנט עצמו נהנה מהזכויות, אלא המקום בו מועסק או לומד. אחת הדוגמאות הטובות לכך הם פטנטים אשר ממוצאים באקדמיה ושייכים לה ולא בהכרח לחוקר או לתלמיד שהמציא אותם.

רישום פטנט נעשה על ידי אנשי מקצוע, קרי עורכי דין ורושמי פטנטים, הוא נעשה בכל מדינה או גוש מדינות בהן רוצים לרשום את הפטנט, ובאופן כזה להגן.

 

למה זה חשוב שנעשה זאת, בזמן ובצורה נכונה?

בשביל להבין מדוע חשוב לרשום פטנט ולעשות את זה בזמן, קרי מיד אחרי שממציאים אותו, צריך להסתכל על הדברים מהצד השני, קרי, מה יקרה אם לא נעשה זאת. במקרה כזה, הרי שאנחנו לא נוכל ליהנות ממנו באופן בלעדי, גורם אחר יוכל לפתח פטנט דומה ולרשום אותו על שמו ואז הפטנט שלנו יהפוך מיותר, וכמובן שאם לא נרשום אותו או לא נעשה זאת בזמן, הרי שלא נוכל להרוויח ממנו.

ישנם פטנטים שעצם ההמצאה שלהם הכניסה כסף רב לממציאים ועזרה להם גם להחזיר את ההשקעה וגם לפתח מוצרים חדשים.

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה