רשלנות רפואית וטעויות נוספות באבחון סרטן

ההערכות הנוכחיות הן כי 10-20% מכלל מקרי הסרטן מאובחנים באופן שגוי. ישנם שני סוגים עיקריים של אבחנה מוטעית – כאשר אומרים לאדם שיש לו את מחלת הסרטן כאשר בעצם מדובר במחלה אחרת והמקרה ההפוך בו אומרים לבן אדם שאין לו כל מחלה או שהוא מאובחן עם מחלה אחרת כאשר בעצם הוא סובל ממחלת הסרטן. שני המצבים הללו יכולים להיות מסוכנים ביותר עבור החולים, שניהם מהווים סיכונים בריאותיים חמורים ועלולים לפגוע בבריאות המטופל באופן בלתי הפיך ואף להוביל למותו של המטופל בטרם עת.

מתוך הטעויות שנעשות, כמעט שליש הן שגיאות מסכנות חיים. מספר בלתי מבוטל של חולים מתים מדי שנה כתוצאה ממקרים של רשלנות באבחון סרטן ואינספור אחרים נפגעים מטיפולים מתמשכים אשר בסופו של דבר התבררו כמיותרים ואף מזיקים. שיעור השגיאות עשוי להיות הרבה יותר גבוה מכיוון שלא כל המקרים צפים מעל פני השטח וזאת משום שבמקרים בהם לא מוגשת תביעה או תלונה למשרד הבריאות האבחון הרשלני חולף ללא תשומת לב מיוחדת של מערכת הבריאות.

סוגי הסרטן הנפוצים ביותר אשר מאובחנים לעתים קרובות באיחור כוללים:

 • סרטן ריאות
 • סרטן מעי גס
 • סרטן השד
 • סרטן גרורתי

אבחון מוטעה של סרטן שכיח יותר ממה שאנשים נוטים לחשוב

כאשר נשאלו, רופאים הצביעו באופן עקבי על סיבות שאינן עצמן אשר גורמות לטעויות באבחון וטיפול בסרטן, אך שגיאות רופאים ורופאים הממהרים מטיפול בחולה אחד לחולה אחר הן בעיות מרכזיות.

להלן כמה מהגורמים המביאים לעיתים קרובות לאבחון מוטעה של סרטן:

 • מידע רפואי מקוטע או חסר
 • שגיאות במהלך הבדיקה
 • אי ביצוע הבדיקות הדרושות כולל ביופסיה
 • שגיאות בפירוש תוצאות הבדיקה
 • אי זיהוי של סימנים ותסמינים שכיחים של סרטן
 • אי ביצוע בדיקות מעקב
 • הזנחת מעקב אחר מטופלים לאחר הבדיקה
 • זיהוי גידול כשפיר כאשר הוא בעצם ממאיר
 • טיפול רשלני
 • שגיאות בסימון נכון על תוצאות המעבדה (חולים שקיבלו את תוצאות הבדיקה של מישהו אחר!)

נזק שנגרם על ידי אבחון שגוי עלול להיות קטסטרופלי

חלק ניכר מהטעויות וממקרי הרשלנות מסכנות חיים, עלולות לגרום למוות או לנכות קבועה של חולים. מכיוון שאבחון מוקדם הוא קריטי במחלת הסרטן לצורך שמירה על סיכוי הישרדות גבוהים ולצורך קבלת טיפול קל ופשוט יותר, אבחון מוטעה ואבחון מושהה מאפשרים לגידול הסרטני להתקדם ללא הפרעה, וגורמים בסופו של דבר למטופל להיות חולה יותר ומפחיתים את סיכויי הריפוי.

הסיכונים הנובעים מאיחור באבחון מחלת הסרטן הינם:

 • שיעורי הישרדות מופחתים
 • נדרש טיפול דרסטי יותר כאשר מאבחנים סרטן בשלב מאוחר
 • תופעות הלוואי קשות יותר כתוצאה מקבלת טיפול קשה יותר.
 • שיעורי התמותה גבוהים יותר
 • הסיכון להיוותרות עם נכות או בעיה בריאותית קבועה כלשהי עולה.

יש להטיל אחריות על הגורם הרפואי אשר התרשל

חשוב שבמקרים בהם ניתן לזהות חריגה מסטנדרט הזהירות הנדרש מצד הרופאים תוגש תביעת רשלנות רפואית. הדבר נכון במיוחד במקרים רשלנות באבחון סרטן או מתן טיפול שגוי הוביל להחמרה במצבו הבריאותי של המטופל. עלינו להיות מסוגלים לסמוך על הרופאים שלנו בעיניים עצומות, אך למרבה הצער, כאשר הם עשויות טעויות העולות כדי רשלנות רפואית על המטופלים לתבוע את הפיצוי הכספי המגיע להם.

למידע נוסף בנוגע למקרים של רשלנות רפואית היכנסו לאתר https://www.s-klaw.co.il

 

צילום:freepik
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שמלת כלה
בלוג
טיפים לבחירת שמלת כלה בוהו שיק שתהפוך את היום הגדול למושלם

דמיינו שמלת כלה המשלבת את האלגנטיות של העבר עם הקסם החופשי של ההווה. שמלה שלוחשת סיפורי רומנטיקה והרפתקאות דרך הבד, העיצוב והפרטים שלה. זו המהות של שמלת כלה בוהו שיקית, בחירה שמדברת לכלות שרוצות שהיום הגדול שלהן יהיה קסום וייחודי כמו סיפור האהבה שלהן. מבדים זורמים שרוקדים עם הרוח ועד תחרה מורכבת ששוזרת סיפורים על יופי על-זמני, אסתטיקת הבוהו שיק מציעה אלטרנטיבה חלומית לבגדי הכלה המסורתיים.

אנרגיה סולארית
בלוג
האם מערכת סולארית ביתית היא ההשקעה הנכונה עבורך? כל מה שצריך לדעת

בעוד השמש מלטפת את האופק בחיבוק החם שלה, טרנספורמציה מהפכנית מתרחשת על גגות ברחבי העולם. עידן האנרגיה המתחדשת מתקרב, ובחזית שלו נמצאת המהפכה הסולארית, המשנה את האופן שבו אנו מפעילים את בתינו ועדים לטביעת הרגל הכלכלית והאקולוגית שלנו על פני כדור הארץ. הפיתוי לרתום את האנרגיה האינסופית של השמש שבה את לב בעלי בתים בכל מקום, והוביל רבים להרהר בשאלה אחת משמעותית: האם מערכת סולארית ביתית היא ההשקעה הנכונה עבורי? היציאה למסע ירוק זה מבטיחה לא רק להאיר את משכנכם באנרגיה בת קיימא, אלא גם מציעה מגדלור של תקווה לסביבה שלנו. חקירה זו תחשוף את שכבות שיקולי העלות, תחשוף את הפוטנציאל לחיסכון משמעותי בחשבון האנרגיה, ותעמיק בקדושה הסביבתית המוענקת לנו באמצעות אימוץ האנרגיה הסולארית. יתר על כן, הוא ישפוך אור על מסע התחזוקה של השקעה כזו ועל התמריצים הממשלתיים המופעלים כדי לעודד קפיצה זו לעבר קיימות. אז כשהעולם פונה לעבר עתיד בהיר ונקי יותר, בואו לנווט בנתיב המאור של האנרגיה הסולארית ונגלה אם זו אכן ההשקעה הנכונה לבית שלכם.

חידוש הבית לקראת הפסח

עם בוא עונת ההתחדשות, בתי אב רבים בישראל מתחילים במסורת של ניקיון ורענון בתיהם לקראת חג הפסח. תקופה זו אינה עוסקת רק בסדר פיזי אלא גם מסמלת ניקיון רוחני עמוק יותר, שיוצר מקום להתחלות חדשות. מאמר זה נועד להדריך אתכם במסע ההתחדשות הזה. קראו

גיוס עובדים
בלוג
כיצד ניתן לייעל את תהליך הגיוס שלך?

בסביבת העסקים המהירה של ימינו, גיוס העובד הנכון חיוני יותר מתמיד. הוא לא רק תורם לצרכים המיידיים של העסק שלך, אלא גם ממלא תפקיד משמעותי בהצלחתו לטווח הארוך.