שער הלירה הטורקית

הלירה הטורקית היא המטבע של טורקיה. קוד המטבע הוא TRY והסמל הוא ₺. הלירה הטורקית הוצגה בשנת 1844, והחליפה את מטבע הזהב העות'מאני כיחידת המטבע העיקרית. המטבעות והשטרות העדכניים ביותר זמינים בערכים של 1, 5, 10, 20, 50 kuruşes ו-1 לירה טורקית. הלירה הטורקית היא המטבע של טורקיה, שהיא מדינה באירואסיה. הלירה הטורקית נמצאת במחזור מאז 1 בינואר 2005. קוד המטבע הבינלאומי ללירה טורקית הוא TRY והסמל שלו הוא TL. לירה טורקית אחת שווה ל-100 קורוס.

הלירה הטורקית נמצאת בצניחה חופשית מול הדולר האמריקאי מתחילת 2018

ונכון ל-3 בדצמבר 2018 היא נסחרת ב-4.9 לדולר. למשבר המטבעות שהחל באוגוסט 2018 הייתה השפעה רצינית על כלכלת טורקיה וכעת הוא משפיע גם על הכלכלה העולמית. לא ברור מה גרם למשבר הזה או איך הוא יסתיים אבל ברור שיש הרבה גורמים שמשפיעים על ערך המטבעות ושערי החליפין שלהם מול מטבעות אחרים הלירה הטורקית היא המטבע של טורקיה והיא מחולקת ל-100 קורוס. שער החליפין משתנה מאוד לאחרונה בגלל חוסר היציבות הפוליטית והכלכלית בטורקיה הלירה הטורקית היא מטבע של טורקיה. שער הלירה הטורקית מחולקת ל-100 קורוש. ב-30 השנים האחרונות הלירה איבדה יותר ממחצית מערכה. ממשלת טורקיה צריכה לנקוט בפעולה כדי לעצור את הפיחות של הלירה ולהפוך אותה ליציבה יותר כדי למנוע משבר פיננסי. הלירה הטורקית נמצאת במצב של נפילה חופשית מתחילת 2018. ערך המטבע ירד בכ-40% מול הדולר האמריקאי והוא עדיין יורד.

הלירה הטורקית היא אחד המטבעות הכי תנודתיים ושער החליפין שלו תמיד משתנה

ניתן לייחס זאת למספר גורמים כולל חוסר יציבות פוליטית, מלחמות סחר גלובליות וביצועים כלכליים. הלירה ירדה ביותר מ-20% ביום שישי ה-13 באוגוסט לאחר שהנשיא ארדואן אמר שהוא לא ייתן לבנק המרכזי במדינה להעלות את הריבית. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הוא אחד המנהיגים החזקים בעולם, אך הטקטיקה שלו מאיימת כעת להפיל את כלכלת ארצו. הלירה הטורקית היא המטבע של טורקיה, והיא משמשת גם שלוש מדינות נוספות: צפון קפריסין, קוסובו ומונטנגרו. המטבע מחולק ל-100 קורוס. שער החליפין השתנה בפראות במהלך השנה עד כה – הלירה איבדה 20% מערכה מול הדולר בינואר 2019 בלבד. ב-24 בדצמבר 2018 הוכרז שהבנק המרכזי הטורקי יוריד את הריבית ל-16% מ-17% כדי לנסות לעצור את ירידת הערך הזו – אבל זה לא עבד כמו שהם קיוו שזה יעשה והלאה 10 בינואר 2019, הנשיא ארדואן הודיע שהוא הולך לקחת את העניינים לידיים שלו על ידי השתלטות לירה טורקית, דולר, אירו לירה טורקית היא המטבע של טורקיה. לירה טורקית אחת שווה ל-100 קורוס. הלירה הטורקית מחולקת ל-100 קורות חדשות או 1000 קורות ישנות. חפשו בגוגל: מחשבון באתר מחשבון בקליק.

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email