תכנון פרישה לפנסיה- המדריך הקצר

תכנון פרישה לפנסיה הוא דבר חשוב מאוד אשר נועד ללוות את הפורש ואת משפחתו טרם הפרישה ועד להסדרת אופן השימוש בכספי החיסכון הפנסיוני וכן כספי הפיצויים על ידי הפורש או על ידי המשפחה שלו. לאורך השנים, האדם שחוסך לפנסיה עובר שלבים שונים בחייו לרבות לימודים, מציאת עבודה, החלפת מקום עבודה וכן, גם המצב המשפחתי שלו יכול להשתנות מרווק, לנשוי, גרוש ואפילו אלמן. הפרישה למעשה מהווה שלב נוסף בחיים שהוא צריך להתכונן אליו בצורה הטובה ביותר. הפרישה אינה מהווה אירוע חד פעמי, אלא אירוע הפרישה יכול להתפרש על פני תקופה של למעלה מעשרים שנה ויש להיערך לתקופה זאת בצורה הטובה ביותר הן מבחינה כלכלית והן מבחינה נפשית.

 

כיצד מתבצע חישוב כספי פנסיה?

ראשית כל, חשוב כאמור להבין כי את תכנון פרישה לפנסיה מתחילים כבר משלב הלידה. בגילאים הללו קוראים לכך תכנון פנסיוני. מדובר על שלב שבו בוחנים כיצד להגדיל את החיסכון וכן את קצבת הזקנה וזאת כדי להתאים את מסלול הפרישה לצרכים של משק הבית. כדי לבצע את ההתאמה ולחסוך במיסוי על כספי הפיצויים, יש להתחיל בתכנון הפרישה כמה שנים טרם היציאה לפנסיה, תוך מתן דגש על חצי השנה אשר קודמת לפרישה.

היום כבר יותר עובדים מבינים את המשמעות של פרישה מדומה, כלומר: קבלת קצבה במקביל להמשך עבודה. במקרה של פרישה מדומה, יש לבחון את הכדאיות לקבלת קצבה במקביל להמשך הכנסה מעבודה, תוך כדי ניצול הטבות המס המגיעות לפורש.

נהוג לחשוב שלפנסיה חוסכים בקרן הפנסיה בלבד, אולם, חשוב מאוד לדעת כי יש יותר מדרך אחת לחסוך ובין החסכונות הפנסיוניים הקיימים בשוק ניתן למצוא גם ביטוחי מנהלים, קופות גמל וקרנות השתלמות. חישוב הפנסיה שמגיעה לכם יתבצע תוך שקלול כל החסכונות שיש לכם, כאשר תהיה לכם אפשרות לקבל את הקצבה באופן חד פעמי או באופן חודשי, בהתאם לבחירתכם.

 

יצירת תוכנית פעילות מסודרת לפורש

לא מעט אנשים מחכים שיגיעו כבר לגיל פנסיה, אך לא מעט מהם מבינים כאשר הם יוצאים לפנסיה, כי מצב של חוסר עשייה מותיר אותם חסרי מסגרת, משועממים ולא פעם הם יכולים להגיע למצב של דיכאון ועוד. לכן, חשוב מאוד שכל אדם יתכנן עוד טרם הוא מגיע לגיל פנסיה, מה הוא מעוניין לעשות כאשר הוא יוצא לפנסיה וכיצד לתכנן בצורה נכונה את קבלת הפנסיה שמגיעה לו, על מנת שמצד אחד הוא יתפרנס בכבוד ומצד שני, תהיה לו תעסוקה שהוא ייהנה ממנה והיא תאפשר לו לשמור על שגרת חיים טובה ותקינה. האדם יכול להחליט שהוא ממשיך לעבוד במשרה מלאה או חלקית במקום העבודה שלו, הוא יכול להתחיל ללמוד תחום כלשהו שתמיד חלם ללמוד, לטייל או לעבוד במקום עבודה אחר במשרה מצומצמת או משרה בעלת היקף שעות משמעותי יותר.

 

מה עוד חשוב לעשות בגיל פרישה לפנסיה?

גיל פרישה לפנסיה מציין את ההתבגרות של כל אדם. כמובן שמרבית האנשים רק מתחילים לחיות באמת בגיל הזה ומוצאים את עצמם נהנים מלא מעט דברים שהם לא הרשו לעצמם להנות עד הגיל המדובר. אולם, חשוב מאוד, לא להקל ראש בכל מה שקשור לענייני הגיל ולדאוג שכל העניינים של הפורש יהיו מסודרים בכל היבט אפשרי. כך לדוגמא, לא מעט אנשים שמגיעים לגיל פנסיה ללא צוואה, בוחרים כתיבת צוואה שמורה כיצד לחלק את הרכוש שלהם לאחר מותם וכן, אנשים שיש להם צוואה, לא פעם בשלב זה בוחרים לערוך אותה בצורה כזאת או אחרת שתענה על רצונם.

 

קרדיט תמונה: freepik
שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email